Akciové trhy v Európe posilnili, rástli najmä automobilky

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Akciové trhy v Európe posilnili. Rástli najmä automobilky a ťažobné firmy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,5 % na 1 285,89 bodu.

Automobilové odvetvie podporil nemecký výrobca Daimler, keď po výsledkoch v treťom kvartáli lepších, než sa čakalo, zlepšil výhľad pre záver roku. Akcie spoločnosti posilnili o 3,3 %.

Ťažobný sektor rástol vďaka optimizmu po správe, že aktivita v súkromnom spracovateľskom priemysle Číny v októbri posilnila na sedemmesačné maximum.

Tvorba pracovných miest zaostáva

Akciové trhy v USA vo štvrtok rástli, keď údaje z trhu práce podporili očakávania, že centrálna banka krajiny zotrvá pri stimulačných opatreniach aj v budúcom roku.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,62 % na 15 509,21 bodu, širší Standard & Poor’s o 0,33 % na 1 752,07 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,56 % a uzatvoril na úrovni 3 928,96 bodu.

Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti podľa najaktuálnejších týždňových údajov klesol menej, než sa čakalo. Vládna správa nasledovala po štatistike z utorka, podľa ktorej tvorba nových pracovných miest v súkromnom sektore USA výrazne zaostala za odhadmi.

Nikkei zaznamenal najväčší denný prepad

To podporuje názory, že Federálny rezervný systém posunie začiatok ústupu od monetárnych stimulov do ďalšieho roka. Mimoriadne opatrenia centrálnej banky predstavujú kľúčový motor rastu akciového trhu, pričom index S&P 500 si od začiatku roka pripísal už 22,8 %.

Hlavný tokijský index Nikkei zaznamenal v piatok najväčší denný prepad za dva a pol mesiaca. Exportérov poškodil silnejší jen a na dôveru negatívne vplývali aj obavy zo sprísnenia úverových podmienok v Číne, čo by mohlo zabrzdiť rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Nikkei klesol o 2,8 % a uzatvoril na úrovni 14 088,19 bodu. Širší index Topix si odpísal 2,1 % a uzatvoril na úrovni 1 178,28 bodu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...