Rusko má problém, obyvatelia sa začínajú zadlžovať

MOSKVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) varoval Rusko, že sa zvyšujú riziká pre jeho finančný sektor.

Dôvodom je, že domácnosti a banky začínajú pociťovať problémy v súvislosti s dvojciferným nárastom úverov.

Ruské banky zaznamenali nárast nezabezpečených spotrebiteľských úverov až do výšky 60 %, čo zdvihlo úverové náklady domácností.

Nárast úverov pre spoločnosti sa naopak spomalil, pričom hospodársky rast krajiny klesol na štvorročné minimum.

Priemerné náklady zadlženia ruských domácností ako podiel na ich príjmoch stúpli ku koncu roka 2012 na približne 20 %. To je vyššia úroveň ako v Taliansku či USA a zároveň podobná ako v Brazílii a v Rumunsku.

„Súčasné riziká pre finančnú stabilitu sú mierne, ale rastú,“ uviedol MMF vo svojom stanovisku. „Špeciálnu pozornosť si žiada výrazný nárast nezabezpečených úverov a zhoršovanie ukazovateľov bánk aj dlžníkov,“ uviedol ďalej MMF.

Fond predpokladá, že ekonomika krajiny v tomto roku spomalí svoj rast na 1,5 %. Predchádzajúci model hospodárskeho rastu založený na rastúcich cenách ropy a využití voľných kapacít je ďalej totiž neudržateľný.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...