Vláda podľa Polláka vytvára moderný sociálny systém

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Vládnym návrhom zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa podľa poslanca Petra Polláka (OĽaNO) vytvára moderný, spravodlivý a motivujúci sociálny systém.

Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave poslanec, ktorý je súčasne splnomocnencom vlády pre rómske komunity, efekty z nového sociálneho systému pocíti celá spoločnosť na Slovensku.

Podľa neho Slovensku pomôže to, ak si základnú dávku v hmotnej núdzi bude potrebné odpracovať ôsmimi hodinami týždenne. „Práce v mestách a obciach je stále dosť,“ povedal. Žiadnej sociálne odkázanej osobe podľa Polláka neuškodí to, ak bude pracovať osem hodín týždenne.

Poslanec Pavol Zajac (KDH) však tvrdí, že pre ľudí v hmotnej núdzi nebude v mestách a obciach dosť práce. „Starostovia sa toho obávajú,“ povedal. Podľa neho bude problém, ak bude mať starosta nájsť prácu v obci pre napríklad 500 ľudí v hmotnej núdzi. Obáva sa toho, aby sa časť ľudí nechodila len podpisovať, keďže sa pre nich nenájde práca. Navrhuje preto, aby si ľudia v hmotnej núdzi mohli dávku odpracovať aj pri prácach organizovaných v rámci ochrany prírody a krajiny.

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.

Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...