Aerolínie Danube Wings stopli lety a prepustili zamestnancov

13.12.2013

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Domáce aerolínie Danube Wings po nedávnom zrušení pravidelnej linky medzi Bratislavou a Košicami úplne zastavili všetky lety. Ukončenie prevádzky zástupcovia leteckej spoločnosti nekomentovali.

„V tejto veci sa nebudeme vyjadrovať,“ odpovedal v piatok pre agentúru SITA donedávna mediálny zástupca Danube Wings Ľudovít Tóth. Aerolinky na svojom portáli už skôr oznámili, že pozastavili všetky svoje pravidelné lety s tým, že v prípade nárokov na refundáciu nevyužitých leteniek a korporátnych kreditov je potrebné kontaktovať spoločnosť na jej e-mailovej adrese.

Prepustili všetkých zamestnancov, ministerstvo sa dištancuje

Letecká spoločnosť podľa Hospodárskych novín už prepustila všetkých svojich zamestnancov. „Spoločnosť skončila, zamestnanci dostali výpoveď, projekt skončil,“ potvrdil pre denník bývalý zamestnanec Danube Wings. Hluché sú aj ich telefónne linky a na bratislavskom letisku už nie je žiadne ich lietadlo. Danube Wings podľa novín doplatili na to, že chceli rozlietať Slovensko, ktoré neakceptovalo ich ceny.

Ministerstvo dopravy v reakcii na zastavenie letov Danube Wings uviedlo, že ide o súkromného prevádzkovateľa a ten rozhoduje o tom, kde a kedy bude lietať. „Na ich rozhodnutie nemáme vplyv. Letecké spoločnosti licencované v SR podľa európskych pravidiel sú súkromné spoločnosti, ktoré nie sú dotované alebo inak finančne podporované zo štátneho rozpočtu,“ informoval agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.

Otvorenie pravidelnej linky podľa neho každá letecká spoločnosť dôkladne zvažuje, najmä z ekonomického hľadiska. „Dôležité je nielen naplnenie lietadla, ale aj celková ekonomika danej linky. To isté platí aj pre zahraničných dopravcov,“ dodal. Nemenej dôležitá je aj kúpna sila obyvateľstva, ktorá výrazne ovplyvňuje výkony v leteckej doprave. V prípade bratislavského regiónu má na to vplyv aj blízkosť viedenského letiska.

Rezort dopravy paradoxne chce viac letov

Rezort dopravy tvrdí, že sa snaží o to, aby sa zvýšil podiel leteckej dopravy v SR. „K faktorom, ktoré sa podpísali pod negatívne čísla cestujúcich, je predovšetkým blízkosť letiska Viedeň a jeho široká ponuka destinácií, ako aj frekvencií letov. Rovnako neexistencia leteckej spoločnosti, ktorá by mala domovskú bázu na letisku v Bratislave,“ priblížil Kóňa. Nezanedbateľná je podľa neho tiež potreba rozvoja aktívneho cestovného ruchu a s tým spojené produkty cestovných kancelárií.

Danube Wings po štyroch rokoch ukončili prevádzkovanie jedinej pravidelnej vnútroštátnej leteckej linky Bratislava – Košice 29. novembra. „Počas lietania tejto trasy sme nedokázali nájsť dostatok pasažierov pripravených zaplatiť reálne náklady na jej samostatné fungovanie,“ zdôvodnil pred mesiacom generálny riaditeľ Danube Wings Ján Rostáš. Podľa neho nikdy nebol problém zaplniť lietadlo za štyridsať eur, no takáto suma ledva pokryje daň z pridanej hodnoty a poplatky letiskám.

„Linka môže mať teoreticky význam pre renomovaného prepravcu, ktorý ňou môže zvážať východoslovenských cestujúcich na väčšie letisko s relevantnou ponukou nadväzujúcich letov do ďalších destinácií,“ dodal Rostáš. Uvítal pritom, že České aerolínie sa na takýto krok podujali a letecká trasa Bratislava – Košice nezanikne.