Aerolinky Ryanair neprevezmú konkurenta, EK máta cenotvorba

BRUSEL/DUBLIN 27. februára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) zablokovala tretí pokus írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair na prevzatie konkurenta Aer Lingus.

EK tvrdí, že Ryanair nepredstavil dostatočné ústupky, aby rozptýlil obavy týkajúce sa dominantnej pozície zlúčenej spoločnosti alebo jej monopolného postavenie na 46 linkách. Ponuka spoločnosti Ryainair v sume 694 mil. eur môže podľa EK poškodiť konkurenciu a viesť k vyšším cenám pre cestujúcich.

„Akvizícia Aer Lingus spoločnosťou Ryanair by pravdepodobne viedla k vyšším poplatkom pre írskych a európskych cestujúcich,“ povedal európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquin Almunia. „Návrhy firmy Ryanair jednoducho neriešia veľmi vážne problémy v oblasti konkurencie, ktoré by touto akvizíciou vznikli na nie menej ako 46 trasách,“ uviedol ďalej.

Návrhy spoločnosti presunúť niektoré lety Aer Lingus na britské letecké spoločnosti Flybe a British Airways podľa EK nezabezpečujú dostatočnú konkurenciu. Ryanair argumenty európskeho regulátora odmieta, pričom tvrdí, že navrhuje nebývalý a revolučný balík ústupkov na rozptýlenie obáv EK a jej krok nazýva politicky motivovaným.

Rynair už v súčasnosti vlastní 30 % akcií Aer Lingus. Prvú ponuku spoločnosti na prevzatie európske protimonopolné úrady zamietli v roku 2007. V roku 2009 Ryanair svoj návrh stiahol sám.

Ryanair je európska nízkonákladová letecká spoločnosť, denne prevádzkuje viac ako 1 500 letov (vyše 500 tisíc za rok) z 53 základní do 171 destinácií v 28 krajinách. Ryanair prevádzkuje flotilu 305 nových Boeingov typu 737-800, spadá pod reguláciu írskeho leteckého úradu a v súčasnosti má tím vyše 8 500 ľudí. Prepravca v tomto fiškálnom roku (do 31. marca 2013) plánuje prepraviť viac ako 79 mil. cestujúcich.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...