Afričania potrebujú pomoc viac ako Gréci, tvrdí Lagardeová

27.5.2012

LONDÝN 27. mája (WEBNOVINY) – Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala Grécko na väčšie úsilie pri riešení svojich hospodárskych problémov.

V rozhovore pre sobotňajšie vydanie britského denníka Guardian uviedla, že má väčší súcit s chudobnými africkými deťmi ako s Grékmi, na ktorých doliehajú úsporné opatrenia. Obyvateľov vysoko zadlženej krajiny tiež obvinila z nízkej ochoty platiť dane. „Rozmýšľam skôr o malých deťoch v škole v jednej dedinke v Nigeri, … kde sa delia tri o jednu stoličku. Pretože si myslím, že potrebujú pomoc viac ako ľudia v Aténach,“ povedal šéfka MMF.

Líder gréckych socialistov a bývalý premiér Evangelos Venizelos označil jej vyjadrenia za urážku gréckeho ľudu. „Nikto nemôže urážať grécky ľud v čase krízy, a to hovorím dnes špecificky na adresu pani Lagardeovej, — ktorá svojim postojom urazila grécky ľud,“ povedal na volebnom zhromaždení Venizelos. Šéfku MMF vyzval, aby prehodnotila svoje vyjadrenia.

Lagardeová v reakcii uviedla, že súcití s gréckymi obyvateľmi a MMF podporuje úsilie krajiny o prekonanie krízy. „Dôležitou súčasťou tohto úsilia je, aby každý niesol svoj spravodlivý diel, najmä tí najprivilegovanejší a osobitne v otázke platenia daní,“ uviedla šéfka MMF, ktorú citovala v nedeľu agentúra AFP.