Agentúra Egan-Jones znížila rating Španielska

30.5.2012

NEW YORK 30. mája (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Egan-Jones v utorok znížila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Španielska na úroveň B zo stupňa BB-.

Spoločnosť, ktorá nepatrí medzi popredné svetové agentúry, tak urobila po tretíkrát za menej ako mesiac.

Agentúra podobne ako minulý týždeň a koncom apríla poukázala na zhoršujúci sa stav španielskych verejných financií a rastúce náklady pomoci bankovému sektoru.

Španielsko bojuje s dlhovou krízou, chronicky vysokou nezamestnanosťou a následkami spľasnutia bubliny na realitnom trhu.

Peniaze na pomoc bankám a zadlženým regiónom chce vláda v Madride získať vydaním nových dlhopisov. Investori pritom za ich držbu požadujú takmer sedempercentný výnos, čo je hranica, pri ktorej museli iné štáty eurozóny žiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.

Rating Španielsku už minulý mesiac zhoršila agentúra Standard & Poor’s, a to o dva stupne na BBB- z A. Ďalšie dve zo svetovej trojky ratingových agentúr, Moody’s a Fitch, zatiaľ Španielsku rating nezhoršili.

Všetky tri agentúry však krajine pridelili negatívny výhľad, čo znamená že v budúcnosti je možné ďalšie zhoršenie jej ratingových známok.