Agentúra Fitch potvrdila rating Ruska

31.1.2014

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok potvrdila Rusku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej aj domácej mene na stupni BBB so stabilným výhľadom.

Rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov krajiny v zahraničnej aj domácej mene agentúra tiež potvrdila na úrovni BBB. Krátkodobý rating Ruska potvrdila na stupni F3 a stropný rating na úrovni BBB+.

Agentúra Fitch uviedla, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny podporuje nízky štátny dlh, ktorý je na úrovni 11 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Poznamenala, že Rusko má iba malý deficit verejných financií, ktorý chce do roku 2016 udržiavať pod úrovňou 1 % HDP. Za rok 2013 ruská federálna vláda vykázala rozpočtový deficit iba vo výške 0,5 % HDP, čiže o 0,3 percentuálneho bodu nižšie, ako plánovala.

Agentúra predpokladá, že v roku 2014 sa Moskve nepodarí splniť plán v oblasti deficitu verejných financií a odhaduje, že schodok rozpočtu bude vyšší ako plánovaných 0,5 % HDP. Dodáva pritom, že závislosť Ruska od komodít je vysoká. Ropa a plyn tvoria 67 % exportu tovarov a na príjmoch federálnej vlády sa podieľajú polovicou, čo znamená, že platobná bilancia a verejné financie Ruska sú citlivé voči vonkajším šokom.