Agentúra Fitch potvrdila ratingy Dánska

LONDÝN 4. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu potvrdila dlhodobý úverový rating (IDR) Dánska v cudzej a domácej mene na stupni AAA.

Výhľad dlhodobého emisného ratingu je stabilný. Agentúra zároveň potvrdila stropný rating škandinávskej krajiny na úrovni AAA a rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene na stupni F1+.

Agentúra Fitch v zdôvodnení svojho rozhodnutia poukázala na pokračujúce zotavovanie dánskej ekonomiky z následkov globálnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) síce v rokoch 2010 a 2011 sotva prekročilo hranicu 1 % a zrýchlenie v rokoch rokov 2012 a 2013 podľa agentúry nie je pravdepodobné.

Obavy o budúcnosť bankového systému krajiny však ustúpili a Dánsko počas uplynulých troch rokov úspešne demonštrovalo schopnosť udržať svoju menu v systéme pevných výmenných kurzov s eurom. Najvyšší rating na stupni AAA ďalej podporuje diverzifikovaná ekonomika, vysoká úroveň príjmov na obyvateľa a pevný inštitucionálny rámec.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...