Agentúra Fitch potvrdila ratingy Fínska na stupni AAA

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý emisný rating Fínska v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA so stabilným výhľadom.

Agentúra zároveň potvrdila krajine krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni F1+ a stropný rating na úrovni AAA. Ratingy Fínska sú podľa Fitch podpreté kombináciou silnej vlády, vysokého príjmu na obyvateľa, pozitívnej čistej medzinárodnej investičnej pozície a bezproblémového splácania dlhov.

Sila verejných financií je kľúčovým faktorom ratingu krajiny na súčasnom stupni, aj napriek tomu, že starnúca populácia zvyšuje tlak na verejné financie. Tie však zostávajú v porovnaní s partnermi z eurozóny v dobrom stave.

Fínsku to poskytuje dodatočný priestor na zvládnutie nečakaných šokov a odzrkadľuje stabilný výhľad ratingov, uvádza ďalej agentúra Fitch. Verejný dlh za rok 2012 na úrovni 53 % hrubého domáceho produktu (HDP) je v súlade s mediánom krajín s ratingom na stupni AAA a je výrazne nižší, než evidujú krajiny eurozóny s rovnakým ratingovým hodnotením, vrátane Nemecka. Hoci vláda v Helsinkách pripustila, že nesplní svoj cieľ znížiť deficit rozpočtu centrálnej vlády do roku 2015 pod 1 %, agentúra Fitch očakáva, že jej dlh v pomere k HDP zostane pod hranicou 60 % počas jej zvyšného funkčného obdobia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...