Agentúra Fitch verí, že Lotyšsko pozvú do eurozóny

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Riziká bankového sektora Lotyška sú podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Fitch výrazne odlišné od rizík, ktoré existovali na Cypre predtým, ako Nikózia požiadala o zahraničnú pomoc.

Následky situácie na Cypre však zväčšili riziká pre snahu Lotyška o vstup do eurozóny v januári 2014 v dôsledku premenlivého politického prostredia v Európe. Napriek tomu základným predpokladom agentúry zostáva pozvanie Lotyška do eurozóny v januári budúceho roka.

Nedávne udalosti na Cypre po rozhodnutí použiť na záchranu tamojších bánk aj časť nepoistených vkladov, upriamili pozornosť na Lotyšsko vzhľadom na vysokú závislosť jeho bankového sektora od vkladov cudzincov. „Sme presvedčení, že vstup do eurozóny zostáva prvoradým cieľom Lotyška a krajina preto bude ochotná zrealizovať cielené štrukturálne reformy na obmedzenie prehnaného budúceho prílevu zahraničného kapitálu do jej bankového sektora,“ uviedla agentúra.

Fitch zároveň poznamenal, že vklady zahraničných majiteľov sú iba vo výške 40 % hrubého domáceho produktu (HDP) Lotyška, pričom na Cypre to bolo až na úrovni 140 % HDP. „Lotyšský bankový sektor je oveľa menší ako cyperský a lotyšská ekonomika je menej závislá od sektora finančných služieb,“ dodáva agentúra Fitch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...