Agentúra Fitch začína Maďarsku dôverovať

16.3.2012

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – UniCredit Bank Austria verí Maďarsku

Šéf divízie pre strednú a východnú Európu UniCredit Bank Austria nemá obavy z toho, že Maďarsko sa stane nesolventné.

„Nedomnievam sa, že to zájde až tak ďaleko,“ odpovedal Gianni Franco Papa pre časopis Format na otázku, či sa neobáva, že Budapešť by sa mohla dostať do nesolventnosti.

„A keby sa to aj stalo, sme v uspokojivej situácii. Sme v Maďarsku ziskoví a náš podiel v segmente korporátnej klientely je veľmi vysoký,“ konštatoval Papa.Medzinárodná ratingová agentúra Fitch sa domnieva, že Maďarsko túto jar pripraví dôveryhodný plán zníženia deficitu, aby si zabezpečilo financie od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

To pravdepodobne povedie k tomu, že EÚ zmení svoje rozhodnutie o zmrazení 495 mil. eur z Kohézneho fondu pre Budapešť. Ratingová agentúra to uviedla v piatok.

Ministri financií EÚ oznámili rozhodnutie o zmrazení eurofondov s účinnosťou od 1. januára 2013 v utorok na základe odporúčania Európskej komisie (EK), ktorá to urobila v rámci krokov v reakcii na to, že Maďarsko nedodržiava rozpočtové pravidlá únie.

Peniaze z Kohézneho fondu však Budapešť môže dostať, ak do 22. júna podnikne účinné kroky na zníženie deficitu.

„Náš základný scenár naďalej ráta s tým, že Maďarsko uznáva, že zaručenie si financií od EÚ a MMF bude dostatočné prospešné a preto včas prijme požadované opatrenia na redukciu deficitu,“ uviedla agentúra Fitch.

Agentúra začiatkom januára znížila rating Maďarska na stupeň BB+ z úrovne BBB- a pridelila mu negatívny výhľad. Ak by si krajina včas nezabezpečila dohodu s MMF, mohlo by to viesť k ďalšiemu zníženiu jej ratingu, uviedla agentúra.