Agentúra Fitch zhoršila emisné ratingy Slovinska

9.8.2012

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings znížila dlhodobé emisné ratingy (IDR) Slovinska na A- zo stupňa A.

Pridelila im negatívny výhľad. Agentúra zároveň znížila krajine rating krátkodobých záväzkov na F2 z úrovne F1 a potvrdila stropný rating na stupni AAA.

Zníženie ratingov odzrkadľuje ďalšie zhoršenie podmienok pre slovinský bankový sektor od januára tohto roku, kedy naposledy agentúra prehodnocovala ratingy krajiny.

Slovinská vláda podľa agentúry mešká s jasným plánom na rekapitalizáciu bankového sektora.

Fitch ďalej uvádza, že sa tiež zhoršili podmienky pre vládu na získavanie finančných prostriedkov na trhu, čo môže sťažiť vláde financovanie rekapitalizácie bánk a fiškálnych požiadaviek.

Fitch už v januári tohto roka znížila rating Slovinska o dva stupne. Krajine stále chýba správne načasovaný a dôveryhodný plán týkajúci sa rekapitalizácie bánk, čo negatívne vplýva na jej rating, uvádza agentúra.

Slovinská ekonomika by mala podľa očakávaní v tomto roku oslabiť o 1,1 %, pričom jej vývoj sprevádzajú značné riziká súvisiace sčasti s vývojom dlhovej krízy v eurozóne. Nepriaznivý vývoj by mohol podľa agentúry ďalej zhoršiť kvalitu aktív slovinských bánk.

Fitch predpokladá, že vláda bude znášať prevažnú časť nákladov na rekapitalizáciu. Je totiž majoritným akcionárom dvoch najväčších slovinských bánk Nova Ljubljanska Banka a Nova Kreditna Banka Maribor. Súkromní investori pravdepodobne nebudú v súčasných podmienkach ochotní naliať do bánk nový kapitál, poznamenala agentúra Fitch.