Agentúra Fitch zhoršila hodnotenie francúzskych bánk

PARÍŽ 18. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu zhoršila hodnotenie viacerých popredných francúzskych bánk a znížila aj úverové ratingy francúzskych regiónov a miestnych vlád.

Nadviazala tým na skoršie rozhodnutie odobrať Francúzsku jeho najvyšší rating AAA. V dôsledku toho „schopnosť vlády podporiť francúzske banky mierne klesla“, uviedla agentúra vo vyhlásení.

Úverové ratingy bánk Credit Agricole, Societe Generale, Groupe BPCE a Dexia agentúra znížila o jeden stupeň na úroveň A zo stupňa A+.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch minulý týždeň zhoršila Francúzsku jeho najvyšší úverový rating AAA o jeden stupeň na úroveň AA+. Zdôvodnila to neistými vyhliadkami hospodárstva v dôsledku pokračujúcej krízy v eurozóne. Fitch bola posledná z trojice veľkých ratingových agentúr, od ktorej malo Francúzsko najvyššie hodnotenie úverovej dôveryhodnosti.

Francúzsky HDP podľa ratingovej agentúry tento rok klesne, v budúcom roku však vykáže rast o 0,7 % a v roku 2015 o 1,2 %. V strednodobom horizonte by mala druhá najväčšia ekonomika eurozóny rásť priemerným ročným tempom 1,5 %.

Rozpočtový schodok krajiny má byť v roku 2014 vyšší ako 3 % HDP a na úroveň 1 % HDP by ho mala vláda stlačiť v roku 2017. Krajinu ťaží vysoká nezamestnanosť a utlmený vonkajší dopyt, pričom konkurencieschopnosť francúzskych podnikov klesá aj v dôsledku chýbajúcich štrukturálnych reforiem, upozornila ratingová agentúra.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...