Agentúra Fitch zhoršila rating Japonska

22.5.2012

HONG KONG 22. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok znížila ratingy dlhodobých záväzkov Japonska v domácej a cudzej mene na úroveň A+ zo stupňa AA a pridelila im negatívny výhľad. Agentúra svoje rozhodnutie zdôvodnila zhoršujúcim sa úverovým profilom krajiny a rastúcou mierou verejného dlhu.

„Zníženie ratingu a negatívny výhľady odrážajú rastúce riziká pre úverový profil japonského štátu v dôsledku vysokého a rastúceho verejného zadlženia,“ uviedol Andrew Colquhoun, riaditeľ oddelenia agentúry Fitch pre ratingy štátov v ázijsko-pacifickom regióne. Krátkodobý rating Japonska v cudzej mene agentúra ponechala na úrovni F1+ a stropný rating krajiny znížila na úroveň AA+ zo stupňa AAA.

Hrubý verejný dlh Japonska dosiahne ku koncu roka 2012 podľa odhadov 239 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, čo je najvyššia úroveň dlhu spomedzi krajín, ktorým agentúra Fitch prideľuje ratingy.

Znamená to, že miera zadlženia od začiatku globálnej finančnej krízy vzrástla o 61 percentuálnych bodov, kým mediánová hodnota pre krajiny OECD predstavuje 39 percentuálnych bodov a v prípade krajín s ratingom na stupni A je to 8 percentuálnych bodov, upozorňuje agentúra Fitch.