Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenských elektrárni

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok znížila spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. dlhodobý emisný rating (IDR) a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na stupeň BBB- z úrovne BBB.

Výhľad ratingov je negatívny. Zhoršenie ratingov a pridelenie negatívneho výhľadu odzrkadľuje očakávanie rastu kapitálových výdavkov a oneskorenie spustenia 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, uviedla agentúra.

Ďalším dôvodom podľa agentúry je oslabenie trhu s elektrinou v regióne strednej Európy, čo podľa nej pravdepodobne ovplyvní prevádzkový tok hotovosti Slovenských elektrární v nadchádzajúcich rokoch.

Dokončenie blokov 3. a 4. jadrovej elektrárne Mochovce sa oproti pôvodnému plánu omeškáva o 12 mesiacov, poznamenáva Fitch. Dodáva pritom, že výrobcov elektriny v strednej Európe poškodzuje slabý dopyt po elektrine a štrukturálne zmeny v jej dodávkach. Tieto faktory vedú k poklesu veľkoobchodných cien elektriny v regióne a Fitch očakáva, že slabé zostanú aj v najbližších rokoch.

Agentúra ďalej poznamenáva, že v prípade nutnosti predpokladá finančnú podporu Slovenským elektrárňam zo strany spoločnosti Enel SpA, ktorá vlastní 66 % ich akcií. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku so 72-percentným podielom na inštalovanej kapacite krajiny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...