Agentúra Fitch zhoršila ratingy Slovinska

NEW YORK 19. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch znížila Slovinsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej aj domácej mene na stupeň BBB+ z úrovne A-. Výhľad dlhodobých emisných ratingov krajiny zostáva negatívny. Agentúra zároveň Slovinsku potvrdila krátkodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni F2 a stropný rating na úrovni AAA.

Dôvodom zmenšenia úverovej spoľahlivosti krajiny zo strany agentúry Fitch je to, že makroekonomický a fiškálny výhľad Slovinska sa výrazne zhoršil od augusta 2012, kedy agentúra naposledy revidovala jeho rating. Teraz Fitch prognózuje, že slovinský hrubý domáci produkt (HDP) sa za tento rok zmenší o 2 % a v budúcom roku klesne o 0,3 %. Podľa predikcie agentúry hrubý dlh všeobecnej vlády v tomto a budúcom roku stúpne na 72 % HDP z úrovne 22 %, na ktorej bol v roku 2008.

Okrem toho stále existuje veľký rozdiel medzi oficiálnym slovinským odhadom a predpokladom agentúry Fitch, pokiaľ ide o výšku nákladov na rekapitalizáciu bánk. Základný odhad agentúry ráta s tým, že slovinský bankový sektor bude potrebovať ďalšiu kapitálovú injekciu v sume 8 mld. eur. Z toho štát musí vložiť 2 mld. eur do troch najväčších bánk. Oproti najnovšiemu oficiálnemu slovinskému odhadu je to vyše dvojnásobne viac.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...