Agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingov Poľska na stabilný

LONDÝN 25. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zhoršila výhľad ratingových hodnotení Poľska z pozitívneho na stabilný.

Agentúra zároveň potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) Poľska v cudzej mene na stupni A- a IDR krajiny v domácej mene na stupni A.

Agentúra Fitch okrem toho potvrdila krátkodobý rating krajiny na stupni F2 a stropný rating Poľska na stupni AA-.

Pod zhoršenie výhľadu ratingu sa podpísala júlová revízia poľského rozpočtu.

Fitch predpokladá, že poľský rozpočtový deficit meraný podľa metodiky ESA 95 dosiahne v tomto roku úroveň 4,2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

To je o 0,7 percentuálneho bodu viac ako deficit, s ktorým rátala poľská vláda vo svojej aprílovej prognóze. Zároveň je to o jeden percentuálny bod viac v porovnaní s februárom tohto roku, keď agentúra Fitch pridelila Poľsku pozitívny výhľad.

Poľsko dočasne zastaví účinnosť zákona o dlhovom strope a svoj tohtoročný rozpočtový deficit zvýši o 16 mld. zlotých (PLN). Uvoľnenie rozpočtovej disciplíny označila vláda vo Varšave za nevyhnutné vzhľadom na spomalenie ekonomiky. Poľsko si udržalo silný rast aj počas hospodárskej krízy a získalo aj uznanie za prísnu kontrolu výdavkov a verejného dlhu.

Začiatkom tohto roka sa však šiesta najväčšia ekonomika Európskej únie iba tesne vyhla recesii. Zákonom stanovený dlhový strop, ktorý fakticky zmrazuje rozpočtové výdavky v prípade, že verejný dlh prekročí 50 % HDP, Poľsko nebude uplatňovať v tomto a budúcom roku.

(1 EUR = 4,2323 PLN)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...