Agentúra Fitch znížila hodnotenie Cypru

22.11.2012

NEW YORK 22. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu zhoršila dlhodobý úverový rating Cyperskej republiky o dva stupne na úroveň BB-.

Stlačenie ratingu bližšie k hranici špekulatívneho pásma agentúra zdôvodnila slabým výhľadom cyperskej ekonomiky, vážnym zaostávaním pri plnení rozpočtových cieľov a vysokou mierou neistoty, ktorá sprevádza náklady rekapitalizácie cyperských bánk. Výhľad ratingu zostáva negatívny.

Cyprus rokuje s Európskou komisiou (EK), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o programe finančnej pomoci. Spornými bodmi v rozhovoroch sú náklady rekapitalizácie cyperských bánk a požiadavky veriteľských inštitúcií na privatizáciu štátneho majetku a znižovanie dôchodkov.

Cyperské banky čelia vážnym problémov vzhľadom na ich previazanosť s gréckou ekonomikou. Viaznuce rokovania o finančnej pomoci a neochota k reformám v strednodobom horizonte ďalej zvyšujú riziká pre cyperskú ekonomiku a verejné financie, upozorňuje agentúra Fitch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...