Agentúra Fitch znížila rating EFSF

NEW YORK 16. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v pondelok v dôsledku zníženia ratingu Francúzska znížila aj úverové hodnotenie Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF) z AAA na AA+.

„Po znížení dlhodobého úverového ratingu Francúzska už dlhodobé emisie dlhopisov EFSF nie sú plne kryté zárukami s hodnotením AAA a nadzárukami, a v prípade dlhopisov vydaných pred októbrom 2011 ani hotovostnou rezervou,“ píše sa v stanovisku agentúry.

Fitch znížila v piatok Parížu rating o jeden stupeň a odobrala mu tak najvyššie hodnotenie AAA. Odôvodnila to neistými rozpočtovými a ekonomickými vyhliadkami v kontexte prebiehajúcej dlhovej krízy v eurozóne.

Konkurenčná agentúra Moody’s rating EFSF znížila z úrovne AAA na stupeň Aa1 ešte v decembri – zhodou okolností tiež po tom, ako znížila rating Francúzsku – pričom zároveň znížila hodnotenie aj Európskemu mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Ratingom ponechala negatívny výhľad a svoj krok odôvodnila vysokou koreláciou v oblasti úverového rizika medzi záchrannými fondmi a ich najväčšími finančnými prispievateľmi.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...