Agentúra Fitch znížila ratingy automobilky Peugeot SA

25.7.2012

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu zhoršila dlhodobý emisný rating (IDR) a rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov francúzskej automobilky Peugeot SA (PSA) na úroveň BB zo stupňa BB+.

Výhľad ratingov je negatívny. Agentúra pristúpila k tomuto kroku po tom, čo druhá najväčšia automobilová skupina v Európe oznámila, že za prvý polrok tohto roka vykázala čistú stratu 819 miliónov eur.

V rovnakom období predchádzajúceho roka pritom spoločnosť ešte dosiahla čistý zisk 806 miliónov eur. PSA už tento mesiac stratu avizovala spoločne s prepúšťaním, ktoré sa má vo Francúzsku dotknúť osemtisíc zamestnancov.

Francúzska automobilka má na Slovensku závod v Trnave, ktorý je technologicky najnovší v skupine PSA Peugeot Citroën. Strategická investícia, ktorú francúzsky koncern oznámil v januári 2003, dosiahla do začatia výroby 700 miliónov eur.

V júni 2006 sa začala výroba modelu Peugeot 207. Už v prvom štvrťroku 2009 prišla na trh novinka Citroën C3 Picasso, ktorá sa vyrába výhradne na Slovensku. Investície do jeho výroby dosiahli ďalších 100 miliónov eur. V novembri 2011 začal závod s výrobou modelu Peugeot 208.