Agentúra Fitch zvýšila rating Lotyšska

LONDÝN 13. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila hodnotenie Lotyšska. Dlhodobý emisný rating (IDR) krajiny v cudzej mene agentúra zvýšila na BBB zo stupňa BBB- a dlhodobý rating záväzkov v domácej mene na BBB+ z BBB.

Stropný rating krajiny agentúra zvýšila na úroveň A zo stupňa BBB+. Vyšší rating odráža pokrok Lotyšska pri dosahovaní hospodárskeho rastu, znižovaní rozpočtového deficitu, zlepšenom prístupe na finančné trhy a znižovaní zahraničného dlhu, uviedla agentúra vo vyhlásení.

Výhľad dlhodobých úverových ratingov je pozitívny, čo znamená, že v nasledujúcich rokoch možno očakávať ďalšie zlepšenie.

Pozitívny výhľad opiera agentúra Fitch o svoj základný scenár, v rámci ktorého by mala pobaltská krajina v januári 2014 zaviesť spoločnú európsku menu. Členstvo v eurozóne bude podľa agentúry znamenať čistý prínos pre lotyšskú ekonomiku aj pre úverovú dôveryhodnosť krajiny.

V roku 2009 sa lotyšské hospodárstvo prepadlo o 18 %. Po rokoch úsporných opatrení však nastúpilo zotavenie a v treťom kvartáli tohto roka hrubý domáci produkt krajiny vzrástol o viac ako 5 %.

Hodnotenie Lotyšska zlepšila aj ďalšia agentúra zo svetovej trojky ratingových agentúr, Standard & Poor’s. Ratingy dlhodobých záväzkov Lotyšska v domácej a v zahraničnej mene agentúra zvýšila na BBB- zo stupňa BBB a pridelila im pozitívny výhľad.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...