Agentúra Moody’s potvrdila ratingy Rakúska

24.9.2012

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service potvrdila rating záväzkov Rakúska na stupni Aaa s negatívnym výhľadom. Krajine tiež potvrdila rating krátkodobých záväzkov na stupni Prime-1 a stropný rating v domácej a zahraničnej menej na stupni Aaa.

Potvrdenie ratingu agentúra zdôvodnila tým, že rakúska ekonomika je široko diverzifikovaná a konkurencieschopná bez žiadnych veľkých nerovnováh v súkromnom sektore.

Výkon ekonomiky bol v porovnaní s inými európskymi krajinami silný, nezamestnanosť je najnižšia v EÚ, bežný účet platobnej bilancie vykazuje aktívne saldo od roku 2002 a súkromný sektor je iba mierne zadlžený, tvrdí ďalej Moody’s.

Rakúsko je podľa agentúry na dobrej ceste k dosiahnutiu a udržaniu nízkych rozpočtových deficitov, pričom v rokoch 1997 až 2008 vykázalo deficit vyšší ako 2,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) iba raz. Pomer celkového dlhu verejného sektora k HDP dosiahne pravdepodobne maximum 75 % HDP v roku 2013 a potom začne klesať, tvrdí Moody’s.

Agentúra zároveň oznámila, že v priebehu tretieho štvrťroka prehodnotí rating Rakúska, pričom bude brať do úvahy možné vplyvy rizika odchodu Grécka z eurozóny, zvyšujúcu sa pravdepodobnosť, že bude nutná záchrana niektorých ďalších krajín eurozóny a spomaľujúci ekonomický rast.