Agentúra Moody’s zhoršila rating Slovinska

BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovinska.

Rating záväzkov slovinskej vlády v utorok znížila na stupeň Ba1 z úrovne Baa2. Výhľad ratingu zostáva negatívny.

Prvým kľúčovým dôvodom pre krok agentúry sú pokračujúce turbulencie v bankovom systéme krajiny a vysoká pravdepodobnosť, že štát bude musieť poskytnúť odvetviu ďalšiu pomoc a kapitálové injekcie.

Druhým dôvodom pre zníženie ratingu Ľubľany je podstatné zvýšenie štátneho dlhu Slovinska. Dlh všeobecnej vlády v závere roka 2012 podľa odhadov dosiahol úroveň 54,1 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom v roku 2008 bol iba vo výške 22 % HDP.

Koncom tohto roka štátny dlh krajiny pravdepodobne prekročí úroveň 60 % HDP a neočakáva sa jeho stabilizácia skôr ako v rokoch 2014 – 15 nad úrovňou 65 % HDP.

Tretím kľúčovým faktorom, ktorý bol dôvodom pre zhoršenie úverovej spoľahlivosti Slovinska, je to, že krajina čelí neistému prostrediu pri získavaní financií. To zvyšuje riziko, že Ľubľana bude žiadať o zahraničnú núdzovú pomoc, aby mohla plniť svoje záväzky. Náklady Slovinska na požičiavanie si totiž zostávajú vysoké a sú citlivé voči dôvere na finančnom trhu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...