Agentúra Moody’s zhoršila ratingy 15 globálnych bánk

22.6.2012

LONDÝN 22. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s vo štvrtok zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti 15 bánk, ktoré patria k najväčším finančným firmám na svete.

Ich ratingy znížila o jeden až tri stupne, čo má odzrkadliť riziko strát, ktoré im hrozia pre volatilitu kapitálových trhov.

Banke Morgan Stanley, ktorá bola jednou z najsledovanejších v rámci očakávanej revízie ratingov, agentúra znížila rating dlhodobých záväzkov iba o dva stupne, čiže o jeden menej, ako sa predpokladalo.

Akcie banky počas obchodovania po uzatvorení trhov výrazne posilnili. Morgan Stanley má totiž aj po znížení ratingu lepšie hodnotenie ako Bank of America Corp a Citigroup, hoci je o jeden stupeň nižšie ako Goldman Sachs Group.

Credit Suisse, ktorú švajčiarska centrálna banka minulý týždeň upozornila, že má slabý kapitál, je jedinou bankou, ktorej agentúra Moody’s zhoršila rating o tri stupne. S ratingom dlhodobých záväzkov a depozitným ratingom na úrovni A1 má však stále lepšie hodnotenie, ako mnohé iné peňažné podniky.

Finančné trhy so znížením ratingov bánk rátali už od februára, kedy Moody’s začala revíziu hodnotenia úverovej spoľahlivosti 17 bánk, ktoré podnikajú na globálnych kapitálových trhoch. Okrem banky Morgan Stanley dopadli lepšie, ako mohli aj ďalšie dva finančné podniky. Rating UBS mohol klesnúť o tri stupne , ale agentúra ho zhoršila iba o dva.

Rating HSBC mohol oslabiť o dva stupne, ale klesol iba o jeden. O dva stupne agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie bánk Barclays, BNP Paribas, Royal Bank of Canada, Citigroup, Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase, Credit Agricole a Deutsche Bank. Okrem HSBC agentúra znížila o jeden stupeň aj ratingy bánk Bank of America, Royal Bank of Scotland a Société Générale