Agentúra Moody’s zhoršila výhľad ratingu Tesca

8.10.2013

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila výhľad dlhodobého ratingu britského maloobchodného reťazca Tesco na negatívny zo stabilného. Zároveň tento rating potvrdila na stupni Baa1 a krátkodobé ratingy na úrovni Prime-2(P-2)/(P)P-2.

Zmena výhľadu dlhodobého ratingu na negatívny zo stabilného je predovšetkým výsledkom názoru agentúry, že výkon reťazca naďalej poškodzuje agresívna konkurencia na retailovm trhu Veľkej Británie a slabé makroekonomické podmienky na niektorých kľúčových zahraničných trhoch reťazca, ako sú Írsko, Kórea, Poľsko a Thajsko.

Negatívne trendy ovplyvňujúce výkon reťazca nedokázalo vykompenzovať zlepšenie rastu tržieb Tesca vo Veľkej Británii.

Výsledkom je to, že obchodný zisk spoločnosti v prvom polroku jej účtovného roka 2013/14 sa zmenšil o 7,6 %. Potvrdenie ratingov Tesca odzrkadľuje slušné postavenie firmy na jej domácom trhu, stupeň geografickej diverzifikácie reťazca, jeho dobré prevádzkové marže a nedávne rozhodnutie firmy zredukovať investície.

Na Slovensku Tesco pôsobí od roku 1996 prostredníctvom spoločnosti Tesco Stores SR, a. s. Tá prevádzkuje viac ako 130 obchodov, pričom v poslednom čase expanduje najmä s formátom supermarketov s menšou predajnou plochou. So svojimi viac ako 10 tisíc zamestnancami patrí Tesco k najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku.