Agentúra Moody’s znížila rating aj najväčšej banke eurozóny

18.5.2012

NEW YORK 18. mája (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investor Service znížila vo štvrtok ratingy 16 španielskych bánk, vrátane Banco Santander, ktorá je najväčšou bankou v eurozóne.

Ako dôvod agentúra uvádza slabý stav španielskej ekonomiky a zníženú schopnosť vlády podporiť problémové finančné inštitúcie.

Agentúra znížila všetkým bankám dlhodobé úverové ratingy o najmenej jeden stupeň, pričom niektorým skresala hodnotenie až o tri stupne.

Agentúra poznamenáva, že úverová schopnosť španielskej vlády sa znížila v dôsledku pretrvávajúcej dlhovej krízy, rastúceho rozpočtového deficitu a novej recesie.

Agentúra znížila dlhodobý rating banky Santander o tri stupne na A3 zo stupňa Aa3 a rovnako o tri stupne zhoršila aj rating druhej najväčšej španielskej banke BBVA. Moody’s tiež vo svojej správe poznamenáva, že banky krajiny majú obmedzený prístup k financovaniu a pozoruje výrazné zhoršenie kvality ich aktív.

Banky majú aktíva v sume 307 mld. eur súvisiace so sektorom nehnuteľností, ktorý zaznamenal v rokoch 2007 až 2008 výrazný prepad, pričom podľa odhadov vlády sú za problematické považované aktíva v objeme 184 mld. eur.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila rating 16 španielskych bánk posledný aprílový deň.