Agentúra Moody’s znížila rating Cypru o tri stupne

9.10.2012

NEW YORK 9. októbra (SITA, Reuters) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service znížila v pondelok rating záväzkov Cypru o tri stupne na B3 z úrovne Ba3. Ako hlavný dôvod uvádza slabú situáciu v jeho bankovom sektore.

Agentúra zároveň pridelila ratingu negatívny výhľad. Zhoršujúce sa podmienky v Grécku a na Cypre spôsobujú vážne problémy v bankovom sektore, uvádza agentúra vo svojom stanovisku.

„Na udržanie primeranej kapitálovej úrovne domácich bánk bude cyperská vláda pravdepodobne musieť poskytnúť finančnú podporu svojim bankám, ktorá by mohla ohroziť udržateľnosť dlhu krajiny,“ tvrdí Moody’s.

Podľa agentúry, problémy v cyperskom bankovom sektore znížia rast úverovania na domácom trhu a značne obmedzia rastový potenciál ekonomiky. Cyprus požiadal v júni o pomoc z krízového mechanizmu eurozóny po tom, čo sa dve najväčšie banky v krajine dostali do existenčných problémov pre svoju angažovanosť v zadlženom Grécku. Ďalšie dve z trojice hlavných ratingový agentúr, a to Standard & Poor’s a Fitch, evidujú rating Cypru na stupni BB resp. BB-plus.