Agentúra Moody’s znížila ratingy dvoch cyperských bánk

13.6.2012

NEW YORK 13. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti dvoch cyperských bánk a rating ďalšej banky začala revidovať s možnosťou jeho zhoršenia.

Za dôvod zníženia ratingov agentúra označila zvýšené riziko odchodu Grécka z eurozóny.

Depozitný rating a rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov Bank of Cyprus, ktorá je najväčším peňažným ústavom krajiny, Moody’s znížila na stupeň B2 z úrovne B1.

Banke Hellenic Bank zhoršila depozitný rating na stupeň B1 z úrovne Ba3 a rating Cyprus Popular Bank začala revidovať s možnosťou jeho zhoršenia.

Cyprus, ktorého ekonomika tvorí iba 0,2 % hospodárstva eurozóny, v pondelok naznačil, že pravdepodobne bude musieť požiadať do konca tohto mesiaca o zahraničnú núdzovú pomoc, a to pre svoje banky aj štátne financie.

„Tento problém je naliehavý. Vieme, že rekapitalizácia (cyperských) bánk sa musí dokončiť do 30. júna a zostáva málo dní,“ povedal minister financií Cypru Vassos Shiarly. Na otázku, či možná žiadosť o pomoc sa sústredí na podporu bánk, Shiarly odpovedal, že podľa neho pôjde o komplexný balík.

Pretože žiadosti o núdzovú pomoc zvyčajne prichádzajú cez víkend, aby sa minimalizovalo narušenie trhov, Cyprus teoreticky má na žiadosť iba budúci víkend, kedy centrom pozornosti budú nedeľňajšie voľby v Grécku alebo ďalší víkend 23. a 24. júna.