Agentúra Moody’s znížila stropné ratingy Írska a Portugalska

6.9.2012

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s vo štvrtok znížila stropný rating záväzkov v domácej a zahraničnej mene a stropný depozitný rating Írska na stupeň A3 z úrovne Aaa.

Nižší stropný rating znamená, že domácim írskym emitentom sa môže prideliť rating nanajvýš na stupni A3. Agentúra zároveň zmenila rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene a stropný rating pre vklady na Prime-2 z úrovne Prime-1.

Slabosť ekonomiky predstavuje podstatný rizikový faktor pre nevládnych emitentov v Írsku, pretože príjem a prístup k likvidite by sa mohol prudko obmedziť pre všetky typy požičiavajúcich si.

Agentúra Moody’s okrem toho v stredu znížila stropný rating portugalských záväzkov v domácej a zahraničnej mene a stropný depozitný rating na stupeň Baa3 z úrovne Aaa. Rozhodnutie agentúry vychádza z jej posúdenia rizika ekonomickej a finančnej nestability v krajine.

Moody’s dodala, že tieto zmeny nemajú nijaký vplyv na hodnotenie úverovej spoľahlivosti emitentov v Portugalsku, keďže žiadny z nich v súčasnosti nemá vyšší rating ako je revidovaný stropný rating Baa3.