Agentúra pomôže udržať prácu

9.11.2012

BRATISLAVA 9. novembra (WBN/PR) – Firmy veľmi pozorne zvažujú vytvorenie každej pozície, pretože v prípade neočakávanej straty zákazky je veľmi ťažké ju narýchlo nahradiť inou

Pracovných miest je málo a nové len veľmi ťažko vznikajú. Problém, ktorý sa v súčasnosti netýka iba Slovenska. Čo sa dá urobiť, aby ste znížili riziko straty zamestnania?

„Na to, aby zamestnanec nestratil prácu je potrebné, aby sa pozitívnymi faktormi odlišoval od svojich kolegov (znalosťami jazykov, programov, absolvovanými tréningami a podobne). Ak vykonáva prácu, ktorá je ťažko nahraditeľná iným kandidátom, nemusí sa obávať. Ak však je v pozícii tzv. všedného zamestnanca, mal by pracovať na svojom rozvoji v smere, ktorý môže zamestnávateľovi pomôcť a stať sa jeho konkurenčnou výhodou,“ prezrádza Branch Manager Adecco Adriana Ondrášková.

Firmy veľmi pozorne zvažujú vytvorenie každej pozície, pretože v prípade neočakávanej straty zákazky je veľmi ťažké ju narýchlo nahradiť inou. A vtedy prichádzajú starosti, čo s kmeňovými zamestnancami, ktorých musia prepustiť, čo stojí nemalé peniaze. V tejto situácii sa javí ako východisko práve lízing pracovnej sily.

Agentúrne zamestnávanie je bežný pracovnoprávny vzťah využívaný v celej Európe. Agentúry fungujú na celom svete a sú prínosom pre zamestnanosť aj pružnosť pracovného trhu. Na Slovensku má v súčasnosti licenciu viac ako tisíc personálnych agentúr „Problém je, že tu pôsobí veľa neserióznych agentúr, ktoré nadraďujú vlastný zisk nad princípy, ktorých by sa mali držať,“ tvrdí riaditeľka slovenskej pobočky Adecco Group Bruna Beata Jakub.

Zamestnávanie prostredníctvom agentúry využívajú najmä firmy z oblasti strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Výnimkou nie sú ani menšie subjekty, ktoré potrebujú nárazovo prekonať dopyt po výrobe alebo poskytovaní určitých služieb. Výhody v tomto vzťahu môžu nájsť všetci. Firmy môžu pružnejšie reagovať na získané zákazky a zamestnanci nenesú také riziko straty práce, pretože v prípade skončenia kontraktu v jednej fabrike ich agentúra automaticky ponúka na iné miesta.

Vďaka novele Zákonníka práce budú od januára agentúrni zamestnanci v ešte lepšom postavení najmä s ohľadom na sociálne zabezpečenie. Agentúra totiž bude môcť dočasne prideliť na pracovisko iba svojho kmeňového zamestnanca. Dohodárov, ktorí boli v praxi takto využívaní, už nebudú môcť agentúry využívať. Prispeje to najmä k zrovnoprávneniu všetkých pracujúcich.

„Za správny krok považujeme aj zavedenie odvodov pre samotných dohodárov. Avšak stále zostáva priestor na zneužitie cestovných príkazov (namiesto riadnej mzdy) ako mzdového doplnku, ktorý je čistým príjmom pre zamestnanca a pri agentúrnych zamestnancoch v niektorých agentúrach bol často použitý ako náhrada riadnej mzdy,“ zdôraznila Bruna Beata Jakub.