Agentúra S&P zatiaľ rating Grécka nezníži

19.6.2012

NEW YORK 19. júna (WEBNOVINY) – Tesné volebné víťazstvo strán, ktoré podporujú medzinárodné dohody o záchranných úveroch, nemá bezprostredný dopad na úverové ratingy Grécka.

Uviedla to v pondelok medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P).

Vďaka výsledkom hlasovania vo víkendových voľbách klesla pravdepodobnosť, že Grécko v krátkodobom horizonte opustí eurozónu, šanca, že sa tento scenár v budúcnosti naplní, je však podľa agentúry naďalej minimálne jedna ku trom. Agentúra S&P hodnotí úverovú dôveryhodnosť Atén ratingovú známkou CCC, teda na dolnej hranici špekulatívneho pásma.

Očakáva sa, že z opakovaných parlamentných volieb v Grécku vzíde koaličná vláda konzervatívcov a socialistov ako strán podporujúcich ozdravenie verejných financií prostredníctvom zahraničnej pomoci spojenej s prísnymi úspornými opatreniami.

Podľa predbežných výsledkov budú mať konzervatívna Nová demokracia a Panhelénske socialistické hnutie PASOK v 300-člennom parlamente približne 160 kresiel a nemusia sa tak spoliehať na podporu druhej najsilnejšej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA). Jej líder Aléxis Tsípras ešte v nedeľu večer potvrdil, že o účasť v novo vznikajúcej koalícii nemá záujem.