Agentúra S&P znížila rating Talianska

NEW YORK, RÍM 10. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v utorok znížila úverový rating Talianska o jeden stupeň na BBB+ a potvrdila mu negatívny výhľad.

Svoje rozhodnutie zdôvodnila zlými vyhliadkami talianskeho hospodárstva, ktoré sa borí s najhoršou recesiou od druhej svetovej vojny.

„Zmena ratingu je odrazom nášho pohľadu na dopad pokračujúceho oslabovania rastu ekonomickej štruktúry a odolnosti Talianska,“ píše sa v stanovisku S&P.

Agentúra poukázala na to, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny od konca roku 2007, ešte pred začiatkom globálnej finančnej krízy, do začiatku roka 2013 klesol o 8 %, a aktuálne údaje naznačujú, že aj tento rok možno počítať s ďalším prepadom.

S&P preto, v súlade s predpokladom Medzinárodného menového fondu, znížila výhľad ekonomického vývoja Talianska tak, že na rok 2013 očakáva pokles o 1,9 %. „Pomalý rast je z nášho pohľadu z veľkej časti dôsledkom neflexibilnosti talianskeho trhu práce aj produktov,“ komentovala agentúra.

Oznam o znížení ratingu, ktorý spôsobil aj pokles kurzu eura, prišiel iba deň predtým, ako chce Rím v aukcii predať krátkodobé obligácie za 9,5 mld. eur a iba dva dni pred plánovaným predajom dlhopisov zo strednodobou a dlhodobou splatnosťou za 6,5 mld. eur. Talianska ekonomika je treťou najväčšou v eurozóne, zároveň však patrí k najpomalším na svete. V poslednom desaťročí ju brzdila najmä nízka konkurencieschopnosť, slabý politický systém a verejný dlh vo výške viac ako 130 % HDP.

Konkurenčná ratingová agentúra Fitch Taliansko hodnotí ratingom BBB+ s negatívnym výhľadom, Moody’s krajine pridelil rating Baa2, tiež s negatívnym výhľadom.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...