Agentúra S&P znížila ratingy spoločností RWE a E.ON

27.7.2012

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila v piatok rating nemeckým energetickým spoločnostiam RWE a E.ON.

Firme RWE znížila dlhodobý rating na BBB+ z úrovne A- a pridelila mu stabilný výhľad. Krátkodobý rating tejto spoločnosti agentúra potvrdila na stupni A-2.

Podľa agentúry sa zhoršil rizikový profil spoločnosti RWE v dôsledku pretrvávajúcej slabej ziskovosti a náročných podmienok na trhu, ktoré sa pravdepodobne nezlepšia v strednodobom horizonte.

Spoločnosti E.ON znížila agentúra S&P dlhodobý a krátkodobý rating na A-/A-2 zo stupňa A/A-1. Výhľad ratingov je stabilný. Ako dôvod agentúra uviedla takisto zhoršenie rizikového profilu spoločnosti kvôli slabšej ziskovosti a zložitým podmienkam na trhu.

Skupina RWE na Slovensku pôsobí prostredníctvom distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s. (VSE), v ktorej od roku 2003 ovláda 49-percentný podiel. Zvyšný podiel VSE ovláda Fond národného majetku SR, akcionárske práva však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko. Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár skupiny ZSE, do ktorej patrí ZSE Distribúcia, a.s.