Agentúra S&P zvýšila úverový rating Lotyšska

NEW YORK 11. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v pondelok zvýšila svoj dlhodobý úverový rating Lotyšska o jeden stupeň. Reagovala tak na súhlasné stanovisko Európskej komisie k pristúpeniu krajiny do eurozóny.

„Predpokladáme, že členstvo Lotyšska v európskej menovej únii zníži devízové riziká krajiny a zlepší jej menovú flexibilitu,“ píše sa v stanovisku agentúry k rozhodnutiu zvýšiť rating pobaltského štátu z BBB na BBB+.

Stabilný výhľad nového hodnotenia podľa S&P odráža očakávanie, že lotyšská ekonomika bude pokračovať v zotavovaní sa z krízy a vláda si udrží záväzok stabilnej fiškálnej politiky. Konkurenčné ratingové agentúry Moody’s a Fitch hodnotia Lotyšsko o stupeň nižšie ako S&P, na úrovni Baa2, resp. BBB s pozitívnym výhľadom.

Rozhodnutie S&P o zvýšení ratingu je v súlade s očakávaním lotyšského ministerstva financií, predstavitelia ktorého podľa vlastných informácií predpokladali, že schválenie prechodu krajiny z meny lat na euro povedie k zvýšeniu ratingov.

„Dá sa očakávať, že v priebehu najbližších šiestich mesiacov svoje úverové ratingy našej krajiny zvýšia aj ďalšie ratingové agentúry,“ vyhlásil minister financií Andris Vilks.

Európska komisia vstup Lotyšska do eurozóny schválila minulý týždeň s tým, že krajina splnila všetky ekonomické podmienky.

To bolo vykúpené niekoľkými rokmi boja s krízou a úsporných opatrení, rast vývozu a zlepšujúci sa domáci dopyt však z Lotyšska stal v súčasnosti ekonomicky najrýchlejšie rastúci štát v EÚ.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...