Agentúra Standard & Poor’s znížila rating Slovinska

5.8.2012

NEW YORK 5. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila v piatok rating Slovinska na A z stupňa A+.

Výhľad ratingu zostáva negatívny. Ako dôvod uviedla obavy o kvalitu aktív slovinských bánk a riziká súvisiace s plánovanými štrukturálnymi reformami.

„Podľa nášho názoru tieto faktory prispievajú k výraznému oslabeniu externého financovania finančného sektora a rastúcim nákladom pre vládu na získavanie externých finančných zdrojov,“ uvádza agentúra vo svojom stanovisku.

S&P tak pristúpila k tomto kroku deň po tom, ako ďalšia z trojice hlavných ratingových agentúr Moody’s Investors Service znížila rating Slovinska na Baa2 zo stupňa A2.

Dôvodom boli tiež obavy o bankový systém krajiny. Slovinské prevažne štátom vlastnené banky pravdepodobne ukončia rok 2012 už štvrtý rok po sebe v strate. V roku 2011 vykázali kombinovanú stratu 200 mil. eur, pod čo sa podpísal prevažne rastúci objem nesplácaných úverov.

Vládny makroekonomický inštitút minulý mesiac informoval, že objem nesplácaných úverov v slovinských bankách dosiahol v prvom kvartáli 6 mld. eur a bude pravdepodobne ďalej rásť.