Agrárnici plačú nad počasím, hrozí zdražovanie a infekcie

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Pretrvávajúce studené počasie a množstvo zrážok spôsobuje slovenským farmárom čoraz väčšie starosti.

Snehová prikrývka síce prispela k pomerne dobrému prezimovaniu ozimných plodín, avšak momentálne spôsobuje spomalenie vegetácie a zvyšuje riziko infekcií rastlín.

Ako ďalej informuje hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec, vrásky na čele farmárom spôsobujú tiež zamokrené a podmáčané polia, na ktorých rastlinám hrozí poškodenie alebo úplné vyhnitie.

Pre nepriazeň počasia sa podľa Nemca do problémov dostali aj zeleninári. Tí na mnohých miestach Slovenska ešte nemohli pre snehovú nádielku začať vysádzať, hoci vlani to stihli už na začiatku marca. „Pestovatelia zeleniny avizujú, že tohtoročná sezóna sa oneskorí najmenej o 4 až 6 týždňov,“ uviedol Nemec.

O čosi lepšie na tom sú majitelia vykurovaných skleníkov, avšak aj tým stúpajú náklady na energie. Podobne ako zeleninári na tom sú aj pestovatelia ovocia, ktorých úrodu (najmä marhúľ a broskýň) môžu ohroziť výkyvy denných a nočných teplôt.

„Napríklad v levickom regióne už broskyne začali pučať a marhule sa pripravovali na zakvitnutie, takže mrazy tam predstavujú vážne riziko pre tohtoročnú úrodu,“ vysvetľuje Nemec.

Práce meškajú aj pri výsadbe obilnín. „Najväčšie obavy momentálne vyvoláva jarný jačmeň, ktorého sa podľa názoru viacerých profesijných organizácií i samotných pestovateľov osiala možno len tretina z očakávaného množstva, pričom aj viaceré realizované osevy sa uskutočnili na hranici agrotechnického termínu,“ uviedol Nemec.

Slovensku hrozí aj nedostatok sladovníckeho jačmeňa ktorý je základnou surovinou pre výrobu sladu. „Slad pritom tradične predstavuje jednu z našich najvýznamnejších exportných komodít, ktorá reálne prispieva k vylepšovaniu bilancie zahraničného obchodu SR s agropotravinárskymi komoditami,“ dodal.

Podľa SPPK by poľnohospodári teraz vo všeobecnosti potrebovali počasie predovšetkým bez zrážok, aby mohli s technikou vstúpiť na polia a dokončiť v potrebnom rozsahu jarné zakladanie úrody. Či sa výkyvy počasia prejavia aj v cenách potravín, je podľa Nemca v súčasnosti ťažké odhadnúť.

„Múdrejší budeme až po zbilancovaní dopadov predĺženej zimy vo všetkých postihnutých krajinách a spresnení odhadov svetovej produkcie obilnín, olejnín i ďalších rastlinných výrobkov a ich vplyvu na vývoj svetových zásob,“ uzavrel Nemec.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...