Agroturistika má nevyužitý potenciál, treba ju propagovať

6.8.2012

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Agroturistika na Slovensku nepatrí medzi najvyhľadávanejšie druhy dovoleniek alebo trávenia voľného času.

Túto formu oddychu na vidieku si spomedzi tých, ktorí strávia dovolenku na Slovensku, vyberie iba 14 % ľudí. Vyplýva to z ankety Slovenskej asociácie cestovného ruchu (SACR).

Napriek tomu má však svojich priaznivcov hlavne medzi vyťaženými obyvateľmi miest. Duševne pracujúcich lákajú podľa PR manažérky SACR Zuzany Nemcovej hlavne manuálne práce ako starostlivosť o zvieratá alebo práca v záhrade.

Agroturistika má podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca nevyužitý potenciál, pričom by mohla predstavovať jeden zo spôsobov ako prispieť k rozvoju regiónov. Ľudia vo vidieckych oblastiach by si tak finančne prilepšili poskytovaním ubytovania a našli nové odbytové kanály pre svoju domácu produkciu.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj SACR, podľa ktorej čím ďalej, tým viac turistov vyhľadáva také lokality a zariadenia, ktoré poskytujú buď vlastné biopotraviny, alebo nakupujú čerstvé suroviny u miestnych výrobcov a dodržiavajú zásady ekologického správania sa pri prevádzke svojho zariadenia.

Platí to aj v prípade návštevníkov zo zahraničia. Tí podľa Nemcovej zo SACR obľubujú hlavne spoznávanie prírodných krás, miestnej kuchyne a vinárstva.

„Agroturistiku treba dynamickejšie rozvíjať a propagovať,“ zdôraznil Nemec. Na to, aby sa slovenská agroturistika viac rozvíjala, musia podľa neho prevádzkovatelia turistických zariadení osloviť do väčšej miery domácu klientelu.

„V tomto má Slovensko ešte značné medzery,“ dodal Nemec. Ako jeden z dôvodov vidí hlavne to, že nie všetky turistické zariadenia ponúkajú dostatočne bohatý program na to, aby prilákali viac návštevníkov.