Aj napriek európskemu trendu ceny domov na Slovensku stúpli

12.10.2013

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Ceny obytných domov v eurozóne v druhom kvartáli tohto roka medziročne oslabili o 2,2 % a v rámci celej Európskej únie sa znížili o 1,3 %.

V porovnaní s prvým štvrťrokom sa ceny domov v eurozóne zvýšili o 0,3 % a v rámci celej EÚ medzikvartálne stúpli o 0,4 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku ceny obytných domov medzikvartálne posilnili o 0,3 %, čiže rovnako ako v rámci celej eurozóny a trochu menej ako v rámci celej EÚ. Medziročne však ceny na Slovensku stúpli o 1,2 %, hoci v rámci celej eurozóny aj celej EÚ oslabili.

V rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, sa ceny obytných domov v druhom štvrťroku medziročne zvýšili najviac v Lotyšsku (8,8 %), Estónsku (8,1 %) a Luxembursku (5,1 %). Najvýraznejšie medziročne klesli v Chorvátsku (-19,7 %), Španielsku (-10,6 %) a v Holandsku (-7,5 %).

Medzikvartálne v druhom štvrťroku ceny domov najvýraznejšie posilnili v Lotyšsku (5,1 %), Estónsku (3,7 %) a Dánsku (3,1 %). Najväčší pokles cien oproti prvému štvrťroku evidovali v Chorvátsku (-6,5 %), v Holandsku (- 2 %) a v Maďarsku (-0,9 %).