Ak chcú Gréci čerpať úver, musia podľa Nemcov plniť úspory

15.8.2012

BERLÍN 15. augusta (WEBNOVINY) – Grécko musí plniť dohodnuté úsporné opatrenia, pokiaľ chce krajina naďalej čerpať medzinárodnú finančnú pomoc, vyhlásil v stredu nemecký vládny hovorca.

Denník Financial Times (FT) predtým informoval, že grécky premiér Antonis Samaras, ktorý má na budúci týždeň rokovať s nemeckou kancelárkou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom, chce dosiahnuť posunutie termínu na splnenie dodatočných úsporných opatrení o dva roky.

Hovorca nemeckej kancelárky Stefan Seibert však zdôraznil, že v otázke gréckych reforiem zostáva pozícia vlády v Berlíne nemenná.

„Pre nemeckú vládu ako celok zostáva základom pre všetky rozhodnutia dohodnuté memorandum o porozumení, ktoré určuje, aké má Grécko záväzky,“ uviedol Seibert.

Rozhodnutie o vyplatení ďalšej časti pomoci podľa neho nepríde skôr, ako budú známe závery hodnotenia o pokroku gréckych reforiem, ktoré majú predložiť inšpektori Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie a Európskej centrálnej banky (ECB) v polovici septembra.

Grécko sa v rámci existujúcej dohody o úverovom programe zaviazalo k dodatočným rozpočtovým škrtom, ktoré majú v rokoch 2013 a 2014 ušetriť 11,5 mld. eur, čo predstavuje zhuba 5 % hrubého domáceho produktu krajiny.