Ak rokovania zlyhajú, svetová ekonomika príde o miliardy

PARÍŽ 31. mája (WEBNOVINY) – Členské krajiny Svetovej obchodnej organizácie (WTO) majú čas do konca júla na to, aby oživili kolabujúce rozhovory o globálnej dohode o voľnom obchode pred plánovaným decembrovým summitom na Bali. Vo štvrtok o tom informovali vysokí predstavitelia svetového obchodu.

Na stretnutí v Paríži sa ministri najvýznamnejších obchodných veľmocí zhodli, že indonézsky summit nebude mať význam, ak sa pri technických otázkach, ktoré vyjednávanie v súčasnosti zdržujú, neurobí reálny progres do konca júla.

„Dovtedy budeme vedieť, či Bali vôbec má zmysel. Ak sa do júla nepodarí viac ako mierny pokrok, bude to znamenať, že čas nás porazil,“ povedal novinárom austrálsky minister obchodu Craig Emmerson.

Do konca júla bude potrebné vyriešiť zásadnú časť z približne 500 bodov, o ktorých je ešte otvorená diskusia. Jedným z nich je definícia nového štandardu colných procesov a administratívy, ktorý by svetovej ekonomike mohol priniesť miliardy dolárov.

„Pri rokovacom stole vládla jednomyseľná zhoda v názore, že zlyhanie na Bali by malo dlhodobý škodlivý dopad na WTO,“ povedal šéf organizácie Pascal Lamy. Úspech decembrových rokovaní na indonézskom ostrove sa vo všeobecnosti považuje za kľúčový pri riešení patovej situácie, ktorá prakticky zničila rokovania v katarskej Dohe. Tie skolabovali v roku 2008 a zúčastnené štáty ich vyhlásili za definitívne zrušené v roku 2011.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...