Ak si každý vyberie len čerešničky, trh Únie skončí

28.12.2012

LONDÝN 28. decembra (WEBNOVINY) – Snahy britského premiéra o získanie väčšej rozhodovacej nezávislosti od Európskej únie by mohli poškodiť blok a jeho jednotný trh. Vyhlásil to stály predseda Rady Európy Herman van Rompuy v rozhovore zverejnenom vo štvrtok v britskom denníku Guardian.

Premiér David Cameron je pod tlakom klesajúcej podpory verejnosti, ako aj protieurópsky naladených skupín vo vlastnej Konzervatívnej strane. Chce preto využiť súčasnú krízu v eurozóne a zmeniť podmienky vzťahu Londýna s Bruselom tak, aby mal viac možností neriadiť sa jej rozhodnutiami.

„Ak by si každý členský štát mohol vyberať z existujúcich nariadení tie čerešničky, ktoré sa mu páčia, a nerešpektovať tie, ktoré sa mu nepozdávajú, EÚ všeobecne, ale najmä spoločnému trhu, by hrozilo rozpadnutie,“ povedal denníku van Rompuy, ktorého Rada zastupuje členské štáty únie.

„Všetky štáty EÚ môžu mať, a majú, konkrétne požiadavky a potreby, na ktoré sa vždy pri príprave rozhodnutí prihliada. Nečakal by som však, že ktorýkoľvek z nich sa bude snažiť podkopať samotné základy nášho systému spolupráce v Európe,“ dodal.

Veľká Británia už v súčasnosti využíva výnimky z viacerých pravidiel Bruselu, vrátane zachovania pasových kontrol na hraniciach alebo vlastnej meny. Premiér Cameron chce však vyjednať novú zmluvu s EÚ, ktorú by mali Briti schváliť v referende, hoci zatiaľ nepodľahol tlaku euroskeptikov medzi konzervatívcami, ktorí žiadajú plebiscit o samotnom členstve Británie v únii.

Podľa prieskumov pritom polovica Britov chce z EÚ vystúpiť a len tretina ostať, pričom počet odporcov stúpa. Cameron by svoje plány mal odhaliť v dlho očakávanom prejave o Európe v januári, pričom vzťah s Bruselom bude spolu s pomalým rastom ekonomiky jedným z najtvrdších bojísk v predvolebnom boji k parlamentným voľbám v roku 2015.