Ak štát nezasiahne, skolabuje 54 nemocníc

23.2.2012

MARTIN 23. februára (WEBNOVINY) – Ak štát nezasiahne, 54 menších nemocníc, ktoré združuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), v júni skolabuje.

„Na platy lekárov a sestier pôjde až 80 percent finančných prostriedkov zo všetkých príjmov pre nemocnice.

To znamená, že ak nedôjde k razantnému zásahu štátu v zmysle navýšenia zdrojov, tak nemocnice nebudú od mája schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť a v júni by skolabovali,“ povedal prezident ANS Marian Petko.

Regionálnym krajským či mestským nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam by podľa Petka už nezostalo na bežný chod, nemocnice by nemali na nákup liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ani na zaplatenie energií.

Asociácia čaká na rozhodnutie poisťovní

Všeobecná zdravotná poisťovňa už nemocniciam podľa Petka prvé financie na navýšenie platov lekárov dala, definitívnu ponuku od zdravotných poisťovní Dôvera a Union očakáva asociácia najneskôr v pondelok.

„Predpokladáme určité navýšenia, ktoré boli signalizované. Tie by pokryli dofinancovanie prvého navýšenia platov lekárov,“ dodal Petko.

Asociácia sa následne chystá opäť rokovať so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami a bude od nich žiadať ďalšie zdroje na navýšenie platov sestier od apríla a na ďalšie navýšenie platov lekárov od júla. Zdravotná poisťovňa Dôvera reagovala, že s nemocnicami má platné zmluvy do konca marca, respektíve konca júna.

S Dôverou asociácia rokuje

„Sme s ANS v rokovaniach, ďalšie stretnutie bude budúci týždeň. O tom, ako konkrétne sa upravia zmluvné a cenové podmienky, je ešte predčasné hovoriť,“ povedala PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková.

Dodala, že pri rokovaniach musia vychádzať z reálnych možností a z rozpočtu poisťovne.

Na to, že nemožno predpokladať v roku 2012 nárast zdrojov upozorňovali Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Združenie zdravotných poisťovní aj zdravotná poisťovňa Dôvera už dávnejšie.

„Na tomto fakte sa zatiaľ nič nezmenilo. Tomu treba prispôsobiť aj výdavky. V prípade, že sa zmenia zdroje, napríklad sa využije rezerva vlády 50 miliónov eur alebo do zdravotníctva pribudnú iné dodatočné zdroje, zohľadníme to v rokovaniach, respektíve v zmluvných podmienkach,“ uzavrela Horníková.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej 50 miliónová rezerva je v štátnom rozpočte pripravená pre zdravotníctvo. VšZP zvýšila k 1. decembra 2011 a k 1. februára 2012 nemocniciam platby vo výške 2,05 miliónov eur mesačne, čo plne pokrýva podiel VšZP, ktorý je potrebný na zvýšenie platov lekárov od začiatku tohto roku. „V tomto momente preto nie je potrebné uvoľňovať 50 miliónovú rezervu na platy lekárov. Hneď, ako takáto potreba nastane, ministerstvo o to požiada Vládu SR,“ dodala Zollerová.