Ak vláda presadí jednu poisťovňu, opozícia sa obráti na súd

30.10.2012

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Zámer vlády vytvoriť jedinú zdravotnú poisťovňu na trhu je podľa troch opozičných strán – KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, pravdepodobne protiústavný, ekonomicky nevýhodný a namierený proti pacientom.

Ako ďalej uviedol na spoločnej tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ, vláda Roberta Fica sa už štyrikrát protiústavnými opatreniami snažila riešiť problémy v zdravotníctve.

„Aj dnešný zámer, veľmi vehementne oznamovaný premiérom Robertom Ficom, považujeme za pravdepodobne protiústavný a bude pre Slovensko preto veľmi drahý,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej besede Figeľ.

Monopol je najhorší spôsob

Opozícia je pripravená v prípade presadenia jednej zdravotnej poisťovne obrátiť sa aj na Ústavný súd SR.

„Ak takýto návrh prejde, tak sme odhodlaní to napadnúť na ústavnom súde,“ uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Predseda KDH Ján Figeľ zároveň pripomína, že prechod na nový systém si vyžiada stovky miliónov eur, pričom si vláda v rozpočte pre budúci rok vytvorila rezervu vo výške 500 mil. eur.

„Sme presvedčení, že tieto peniaze sa dajú využiť lepšie, aj v čase krízy a osobitne v ťažkých rokoch, než pre vyfinancovanie vlastníctva finančných skupín a mecenášov,“ uviedol Figeľ s tým, že tieto peniaze by sa mohli využiť napríklad na skvalitnenie služieb pre pacientov či na investície.

Lepšia cesta, na ktorú by sa vláda mala vydať, je podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša cesta posilňovania konkurencie na trhu zdravotného poistenia, čo by mohlo priniesť aj lepšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov.

Z ekonomického hľadiska je totiž podľa jeho slov pochybné vykupovať podiely v súkromných zdravotných poisťovniach, pretože tieto peniaze sa nevrátia. „Monopol je najhorší spôsob, ako môže niečo fungovať,“ dodal na tlačovej besede Frešo.

Zamestnávatelia sú proti jednej poisťovni

Tri možnosti ako vytvoriť jednu poisťovňu

V hre sú tri možnosti ako vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, a to správa poistného kmeňa, odkúpenie akcií či vymedzených aktív alebo vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní.

Rezort na základe analýzy zhodnotil, že najlepšou metódou ako dospieť k jednej poisťovni je prevod akcií súkromných zdravotných poisťovní. „Ako jediný z analyzovaných variantov umožňuje štátu získať výlučnú kontrolu nad všetkými zložkami podnikania neštátnej poisťovne,“ konštatuje ministerstvo v materiáli. Zároveň uvádza, že nadobudnutím plnej riadiacej kontroly štátu nad súkromnými poisťovňami získa štát kontrolu aj nad súdnymi spormi, ktoré vedú tieto poisťovne proti štátu.

Odpoveď na otázku, akú hodnotu majú súkromné poisťovne, má dať audit. Ak s ním súkromná poisťovňa nebude súhlasiť, štát bude môcť oceniť takúto poisťovňu aj bez auditu, a to aj na základe neúplných informácií, vyplýva z materiálu. Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie. Celý proces sa následne zavŕši vlastnou unitarizáciou systému a teda organizačným a ekonomickým zjednotením všetkých zdravotných poisťovní do jedného celku. Týmto krokom by sa tak ukončila prvá fáza transformácie.Vláda Roberta Fica by o projekte jednej zdravotnej poisťovne mala rokovať po prerokovaní tohto zámeru v Hospodárskej a sociálnej rade. Tá sa v utorok nezhodla na podpore projektu jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku.

Zámer vlády podporili len odborári, obe zamestnávateľské organizácie boli proti.

„Uvedený návrh negarantuje kvalitnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie efektívnosti jej financovania, takisto z nášho pohľadu tento návrh zbytočne monopolizuje systém zdravotného poistenia,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) by súhlasila s týmto projektom, ak by nová poisťovňa bola verejnoprávnou inštitúciou a jej dozorné a správne orgány by sa kreovali na tripartitnom princípe.

„Časť orgánov by určoval štát, časť odborári a časť zamestnávatelia,“ povedal zástupca AZZZ, prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Garanciu za kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti by mal podľa neho prevziať nový zväz zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Tretia zásadná požiadavka je, aby solventnosť nového subjektu garantoval štát,“ dodal Pásztor o stanovisku AZZZ.

Odborári sú za

Odborári vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne podporujú. „Vnímame však, že tento projekt má aj silné aj slabšie stránky,“ povedal šéf Konfederácie odborových zväzov SR Miroslav Gazdík.

Ako uviedol, nie je celkom jasné, koľko takýto projekt môže priniesť benefitov pre pacienta, a čo Slovensko bude stáť vyvlastnenie alebo dohoda so súkromnými poisťovňami., či prípadné medzinárodné súdne spory. „Pozitívne vnímame zámer, aby sa takýmto systémom efektívnejšie využili zdroje, ktoré sú vybrané na zdravotné poistenie,“ uviedol Gazdík.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská je presvedčená o tom, že vytvorenie jednej poisťovne povedie k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. „Najmä k tomu, aby všetky zdroje, ktoré do systému vchádzajú, naozaj boli aj použité pre pacientov,“ upozornila. Vláda by sa podľa nej mala zaoberať týmto projektom už tento týždeň v stredu.