Ak vyhráme voľby, dorovnáme britský rozpočet, tvrdí Osborne

1.10.2013

MANCHESTER 1. októbra (WEBNOVINY) – Ak by britská vládna Konzervatívna strana vyhrala parlamentné voľby v roku 2015, ministerstvo financií pod vedením ministra Georgea Osborna bude pokračovať v okresávaní výdavkov, až kým neodstráni štátny deficit. Osborne to vyhlásil v pondelok.

Za predpokladu, že britská ekonomika sa bude naďalej oživovať, minister financií by chcel krajinu počas nasledujúceho volebného obdobia navrátiť k rozpočtovému prebytku.

„Keď sa zbavíme deficitu, ktorý nám zanechali labouristi, budeme mať v dobrých časoch prebytok, ktorý nás ochráni pre ťažkými časmi v budúcnosti. Ak bude oživovanie (ekonomiky) udržateľné, naším cieľom bude tento prebytok dosiahnuť v nasledujúcom volebnom období,“ povedal Osborne na výročnej konferencii, na ktorej konzervatívci diskutujú o politických plánoch pred voľbami.

Vo svojom prejave navrhol tvrdšie pravidlá pre schválenie žiadosti o dávky v nezamestnanosti a dodal, že nižšie sociálne výdavky a zníženie rutinných nákladov umožnia v budúcnosti zníženie daní. Zdôraznil, že budúca konzervatívna vláda by po voľbách v roku 2015 chcela zvyšovať investície aspoň takou mierou, akou bude rásť ekonomika krajiny.

Po voľbách v roku 2010 britskí konzervatívci po Labouristickej strane zdedili vysoký štátny deficit a Osborne sľúbil, že ho v priebehu volebného obdobia takmer úplne odstráni. V pondelok vo svojom prejave stanovil nový cieľ, zrušiť absolútny rozpočtový deficit do roku 2020. Dosiahnutie tohto cieľa však bude závisieť na schopnosti budúcej vlády splniť tvrdé úsporné ciele, ktoré stanovil súčasný britský kabinet. Podľa oficiálnych odhadov by v rokoch 2017 – 2018, ktoré sú najvzdialenejším bodom v oficiálnych prognózach, mal deficit rozpočtu Veľkej Británie dosahovať 42 mld. libier šterlingov (GBP).