Akciové trhy oslabili, môže za to hurikán Sandy

30.10.2012

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v pondelok oslabili. Strácali najmä akcie poisťovní pre obavy zo škôd vyvolaných hurikánom Sandy v Spojených štátoch.

Burza negatívne reagovala aj na správy z Talianska, kde bývalý premiér Silvio Berlusconi hrozí zvrhnutím vlády svojho nástupcu Maria Montiho, ktorý sa politikou úsporných opatrení snaží upokojiť trhy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,3 % na 1 093,57 bodu.

Darilo sa akciám švajčiarskej banky UBS, ktoré poskočili o 7,3 % po tom, čo spoločnosť informovala, že v rámci reštrukturalizácie plánuje prepustiť do 10 tis. zamestnancov.

Japonský akciový trh v utorok oslabil v reakcii na ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky. Centrálna banka krajiny oznámila, že v snahe o stimuláciu hospodárskeho rastu a v boji proti deflačným rizikám opäť uvoľní monetárnu politiku. Banka rozšírila program vykupovania aktív o ďalších 11 bil. JPY a uviedla, že komerčným úverovým ústavom ponúkne lacné pôžičky v neobmedzenom rozsahu. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1 % na 8 841,98 bodu. Širší Topix klesol o 0,9 % na 733,46 bodu.

Na akciových trhoch v USA sa v pondelok pre hurikán Sandy neobchodovalo.

(1 EUR = 102,69 JPY)