Akciové trhy v Európe a Japonsku posilnili, v USA klesli

19.10.2012

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy vo štvrtok posilnili. Rástli už štvrtý deň v rade vďaka očakávaniam, že Španielsko čoskoro požiada o finančnú pomoc, čo prispeje k upokojeniu dlhovej krízy v eurozóne.

Zisky limitovala séria nepriaznivých výsledkov viacerých veľkých firiem vrátane koncernu Nestlé. Akcie spoločnosti klesli o 1,7 % po tom, čo najväčšia potravinárska skupina na svete informovala, že jej tržby za deväť mesiacov roka rástli pomalšie, ako sa čakalo.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,2 % na 1 120,56 bodu. Trhy očakávajú, že Španielsko do niekoľkých týždňov požiada eurozónu o finančnú pomoc. Európska centrálna banka (ECB) by následne mohla začať s vykupovaním dlhopisov španielskej vlády, čo by zmiernilo tlak na financovanie verejného dlhu krajiny a obmedzilo riziko rozšírenia dlhovej krízy na ďalšie štáty eurozóny.

Akciové trhy v USA vo štvrtok klesli. Technologické akcie utrpeli výrazne straty po tom, čo investorov sklamali slabé výsledky internetovej spoločnosti Google. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,06 % na 13 548,94 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,24 % na 1 457,34 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,01 % a uzatvoril na úrovni 3 072,87 bodu.

Akcie Google stratili 8 % po tom, čo jej výsledky za tretí kvartál nenaplnili očakávania. Náladu na burze negatívne ovplyvnili aj údaje z trhu práce USA, kde minulý týždeň pribudlo viac žiadateľov o dávky v nezamestnanosti, než sa čakalo. Japonský akciový trh v piatok posilnil a hlavný tokijský index Nikkei prekonal hranicu 9. tis. bodov. K najvyššiemu týždňovému prírastku za takmer rok prispeli očakávania, že centrálna banka krajiny opäť uvoľní monetárnu politiku.

Exportérov zase podporil japonský jen, ktorý oslaboval siedmy deň v rade. Akcie firiem so zastúpením v Číne rástli vďaka údajom, ktoré naznačili, že spomaľovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky dosiahlo svoje dno. Index Nikkei posilnil o 0,2 % na 9 002,68 bodu. Širší index Topix si pripísal 0,3 % a uzatvoril na úrovni 754,39 bodu.