Akciové trhy v Európe klesli, v Japonsku posilnili

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v pondelok klesli, straty však brzdili očakávania, že svetové centrálne banky podporia ekonomiku ďalšími stimulmi. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,97 % na 1 217,63 bodu.

Pre sviatok vo Veľkej Británii, ktorá je najväčším európskym trhom, bol však objem obchodov veľmi nízky a zodpovedal iba 42 percentám 90-denného priemeru. Akcie spoločnosti E.ON, ktoré sa obchodovali bez nároku na dividendu, klesli o 7,9 % a stiahli nadol celý energetický sektor.

Na dôveru negatívne vplývali výsledky prieskumu medzi nákupnými manažérmi v eurozóne, ktoré naznačili, že pokles aktivity v súkromnom sektore zasiahol po Francúzsku, Taliansku a Španielsku aj najväčšiu európsku ekonomiku, Nemecko. K zmierneniu strát prispel prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyhlásením, že ECB situáciu monitoruje a je pripravená podporiť hospodárske zotavenie ďalšími stimulmi.

Obchodovanie na akciovom trhu v USA bolo v pondelok zmiešané, širší index Standard & Poor’s 500 (S&P 500) však uzatvoril na novom rekorde. Burzu podporili najmä finančné tituly a technologická firma Apple. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,03 % na 14 968,89 bodu, S&P 500 o 0,19 % na 1 617,50 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,42 % a uzatvoril na úrovni 3 392,97 bodu.

Akcie Bank o America vzrástli o 5,2 %, keď banka informovala o urovnaní sporu s finančnou spoločnosťou MBIA. Akcie MBIA poskočili o 45,4 %. V technologickom sektore posilnila spoločnosť Apple o 2,4 % po tom, čo banka Barclays zvýšila cieľovú hodnotu jej akcií.

Japonský akciový trh v utorok rástol a hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril na takmer päťročnom maxime. Darilo sa najmä exportérom, keď pozitívne správy z trhu práce USA zmiernili obavy o vyhliadky hlavného exportného trhu ázijskej krajiny. Nikkei posilnil o 3,6 % na 14 180,24 bodu, keď hranicu 14 tis. bodov prekonal prvýkrát od júna 2008.

Vedľajší Topix si pripísal 3,1 % a uzatvoril na úrovni 1 188.57 bodu. Medzi poprednými exportérmi posilnili akcie Sony Corp o 6,4 % a Toyota Motor Corp o 4,9 %, výrobca polovodičov Tokyo Electron Ltd získal 6,8 %. V piatok a pondelok sa na burze v Tokiu pre sviatky neobchodovalo.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...