Akciové trhy v Európe posilnili, v Japonsku klesli

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v utorok posilnili. Darilo s najmä energetickým a hutníckym spoločnostiam, keď ich podporilo očakávané zlepšenie ekonomiky v eurozóne.

Obchodovanie charakterizovala slabšia aktivita, keďže akciové trhy v USA boli pre štátny sviatok zatvorené.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,3 % na 166,53 bodu a tesne sa tak priblížil k takmer dvojročnému maximu 1 170,29 bodu z 10. januára.

Japonské akciové trhy v utorok oslabili po tom, čo centrálna banka zvýšila svoj inflačný cieľ na 2 % a vyhlásila, že bude na trhoch v neobmedzenom rozsahu vykupovať aktíva. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,4 % na 10 709,93 bodu. Širší Topix si odpísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 901,15 bodu.

Japonská centrálna banka čelí vytrvalému tlaku novej vlády, aby v boji proti deflácii pristúpila k razantným opatreniam a rozhodnutie zdvojnásobiť svoj inflačný ciel sa všeobecne očakávalo. Výzvy na radikálne uvoľnenie menovej politiky, s ktorými nový premiér Šinzo Abe prichádzal od novembra, prispeli k oslabeniu japonského jenu, čo podporilo domácich exportérov.

Na burze v USA sa v pondelok pre štátny sviatok neobchodovalo.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...