Akciové trhy v Európe posilnili, v USA a Japonsku klesli

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh uzatvoril stredajšie obchodovanie s miernym rastom. Paneurópsky akciový index posilnil o 0,07 % na 1 201,53 bodu. Pre oslavy Sviatku práce boli trhy vo Frankfurte a Paríži zatvorené, obchodovalo sa na burze v Londýne.

Akciové trhy v USA v stredu prudko klesli pod vplyvom obáv zo spomalenia najväčšej svetovej ekonomiky. Súkromní zamestnávatelia v USA vytvorili v apríli 119 tis. nových pracovných miest, čo bolo výrazne menej, ako sa čakalo a priemyselná výroba v USA minulý mesiac posilnila iba mierne.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,94 % na 14 700,95 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,93 % na 1 582,70 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,89 % a uzatvoril na úrovni 3 299,13 bodu. Akcie nakrátko vyrovnali straty po tom, čo Federálny rezervný systém (Fed) potvrdil že bude pokračovať v politike monetárnych stimulov.

Centrálna banka tiež konštatovala, že nedávne sprísnenie rozpočtovej politiky môže ohroziť hospodársky rast, hoci na trhu práce sa prejavilo mierne zlepšenie. Náladu investorov negatívne ovplyvnila aj správa z čínskeho priemyslu, ktorý minulý mesiac nečakane oslabil, čo vyvolalo nové obavy o rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok klesol o 0,8 % na 13 694,04 bodu. V strate skončil už štvrtý deň za sebou, čím zaznamenal najdlhšie súvislé obdobe poklesu od novembra. Širší index Topix si odpísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 1 153,28 bodu. Burzu ťahali nadol viaceré popredné firmy ako Fanuc Corp, Tokyo Electron Ltd alebo Honda Motor Co, ktoré zhoršili svoj výhľad zisku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...